what going on?
Eve Giden Yol 1914

Eve Giden Yol 1914

Eve Giden Yol 1914 izle, Eve Giden Yol 1914 full izleDec. 22, 2006Turkey
Your rating: 0
10 1 vote

Video trailer

Director

Cast

Synopsis

Eve Giden Yol 1914, son zamanlarda artan ivme ile beyazperde’ye aktarılan tarihi filmler zincirinin bir halkası. Devri Saadetin son günleri, Osmanlı topraklarının, Birinci Dünya Savaşı sırasında kan ağladığı yıllarda Mahmut’un derdi ayrıdır, zira o aşk acısı ile yanıp tutuşmaktadır. Mezopotamya yani Anadolu’nun güney doğusu ve bugünkü Suriye topraklarında yaşanan bu aşkın bedelleri ağırdır. Mahmut haksızlığa uğramıştır. Bir yandan intikam almak isterken diğer yandan da katil olmak istememektedir. Cinayetten uzak durmak için hem sevdiğini hem de sahip olduğu her şeyi bırakıp gider.

Original titleEve Giden Yol 1914
IMDb Rating5.0 589 votes

Similar titles

Türkan
Gece 11:45
Şenlikname: Bir İstanbul Masalı
Umut Üzümleri
Hükümet Kadın 2
Dondurmam Gaymak
Alamet-i Kıyamet
Köstebekgiller Perili Orman
Amerikalılar Karadeniz’de 2
Sabit Kanca 2
Kaçış 1950
Zincirbozan

Leave a comment

Name *
Add a display name
Email *
Your email address will not be published
Website

Putlockers , Watch Free Movies Online and putlocker full movies in hd quality. Watch your favorites movies for free online on putlockersworld. Watch your favorites of latest movies online. putlockersworld.com is best site to watch free movies.

Putlocker movies, putlockers, watch series, watch movies online, hd movies, free movies, New movies, popular movies, latest movies, streaming free movies, full hd movies

Disclimer: All of the free movies found on this website are hosted on third-party servers that are freely available to watch online for all internet users. Any legal issues regarding the free online movies on this website should be taken up with the actual file hosts themselves, as we're not affiliated with them.

Copyright © 2018 Putlockersworld.com All Rights Reserved.